Continue to Site

Recent content by Gilbert_Van_Norman

  1. G

    Wings

    We use fresh (raw) wings. We fry them and then add the sauces afterwards…great seller and as tguag mentioned they are second to pizza
  2. G

    Black Ops of Pizza Marketing

    Its only been 48 hours. Its only the first step in the 500 dollar roll out. Raise your prices. I made a 5% increase in prices. So, thats all its been. Ill post more as I get the next step going.
  3. G

    Black Ops of Pizza Marketing

    I wrote about 2 months ago about how close I was to closing the doors. I then got a copy of Black Ops of Pizza Marketing. This was just about 48 hours ago. I started on the fast track $500 budget and followed it so far. I just have to praise him with the increase I have seen so far. I cant wait...
  4. G

    Forth of July

    Benny where are you located?
  5. G

    Goat Cheese

    I bought a pound of Goat Cheese at the local farmers market. Now Im gonna try making a pizza with it. Any of you ever try Goat Cheese Pizza?
  6. G

    grocery store receipts

    sounds like a great idea…I am looking into different ways to get our name out there…depending on the cost…I would say do it for a few months…judge the results and see if its worth it
  7. G

    New owner looking for some general help

    infinity. We also are fairly new. I can feel you pain. Im trying to get things going in the right direction with having more than one food vendor. We saved money on most everything. Even though the old vendor told us that sometimes companies will try to grab all your business by giving you...
  8. G

    Food Cost

    We buy Mozz/Prov blend shredded. Our main dist is priced at $2.59/lb where the guy I just talked to is from Big Apple Deli Products and he said the same cheese would cost $2.49/pound. We use Great Lakes Cheese Prov/Mozz blend shredded. Might start using diced though
  9. G

    Food Cost

    Took a step into solving our food cost issue. I usually dont like to mention names. Since we have been in business (oct 2013) we have been using Keck Food Service as our sole supplier. From what you all have said and I have finally learned. We had a nice little meeting today with the sales...
  10. G

    Forth of July

    Not sure what I am going to do yet. I am thinking about being open. We deliver to the local camp grounds…and there will be many campers.
  11. G

    Where do / would you allocate your marketing budget?

    I hate to sound like an idiot. But here goes. what do you mean when you say twice per year…every six months? Also, what do you mean by database mailings, <30,31-60, and 61+…
  12. G

    Where do / would you allocate your marketing budget?

    do you guys regularly use every door direct mail. I have been looking into this, in lieu of hand delivering all of our door hangers…
  13. G

    Coke Products and Free items.

    It is a 10 case order for free delivery. Delivery is $15. 2 ltrs are about 1.65 each…or you can order a crap load and have the price dropped down to 1.18 each…either way its still cheaper for 2ltrs at the store. Box toppers are ordered and should be here next week. The sales rep told me that...
  14. G

    Coke Products and Free items.

    We were carrying cans of Pepsi, buying them at the store for around 30 cents a can. Now we carry coke 20 oz paying around 1.10 for 20 oz bottle…to help offset the cost, we charge 1.75 for the bottles compared to 1 buck for the cans. We just received a peg menu board and a dry erase board from...
  15. G

    Black ops marketing

    Honestly I’m looking for anything that will increase sales on a regular basis. We tried door hangers, the sales spiked…but now its stagnant again. Im thinking trying the direct mail letter, but am afraid of spending the few hundred dollars that it will take to get that done. Right now its find...
Back
Top