Continue to Site

Search results

  1. J

    So, how was your HALLOWEEN?

    Wow that’s great. Are you a delco? Or family dining?
  2. J

    So, how was your HALLOWEEN?

    Umm, I’m pretty sure they were presales for later in the day… Yea we ran out of flour , cheese, veggies, bacon, and some other odds and ends Saturday was up 30% and sunday average
  3. J

    So, how was your HALLOWEEN?

    Nice, Our best hour was 5-6, it was 2500 with like 90 orders or something crazy. One word INTENSE!
  4. J

    So, how was your HALLOWEEN?

    Just wondering how everyone’s halloween went? We absolutely got rocked, we set a new all time store record and franchise record for busiest day, hour and month. All in one day, we beat our previous best month ever by fair amount Ended the day with almost 450 orders, 70% up from last year I...
  5. J

    Hobart HL600

    Edit: I read your post wrong. I have never worked on a dual phase mixer. I have a 3 phase with converter box You just need a Teco N3 drive converter Been using one for years. Change a few wires around in the hobart and your good to go
  6. J

    Dough sticking to seasoned aluminum pans...what can I do?

    I used to do that but I found that you can just run them threw once and use them The pizza will not stick to the pans anymore and in about 3 weeks they will be dark anyways so why waste the effort in doing this repeatedly It works for me.
  7. J

    How many hours do you work per week?

    Farm stuff is totally separate, just something i do in my free time. I used to work 60-70+ hours a week for years it seemed but as the business grew and i could afford to hire good help and pay for it and not have it effect my income is when i started to step back a little bit. If your doing...
  8. J

    What is everyone paying for cheese?

    Arrezio sysco brand, whole blocks
  9. J

    What is everyone paying for cheese?

    2.29 this week for LMPS
  10. J

    Table service vs. counter service

    We do counter service and it works for our model, however i do agree we do loose some customers from it but overall i am happy overall with how we do things
  11. J

    Who's using an awesome pepperoni??

    We pay 3.39 lb for hormel performance pepperoni. Much improved from the della vita stuff we used to get, we used just over 700lbs of pepperoni last month at my shop
  12. J

    How many hours do you work per week?

    Pizza is 100% my sole source of income. I have been doing pizza since i was like 14 and now I’m 31 years old. I started out at a good friends family pizza shop and now i am here. I stay busy even though i only actually work 15 hours a week or so in the stores. I try to be there for the dinner...
  13. J

    what makes you special?

    Ive been saying this for years! Everyone talks about having the best pizza which really doesn’t matter as much as people think, If you have great service good prices and decent food you will do far better then if you have, Bad service, high prices and Amazing pizza
  14. J

    Halloween Hot & Ready

    Thats awesome!! Im shooting for 8500 (ish) Would be our best day ever if we do
  15. J

    Halloween Hot & Ready

    We are promoting halloween big time this year with door hangers and 15k mailers. Its going to be a crazy long day, shooting for selling 800 pizzas at my Busy store and 500-600 at the other one
  16. J

    How many hours do you work per week?

    My wife and I have 2 shops and she works about 20 hours a week and I out in 15 or so. It’s been a long time coming though, there were many years of 7 days a week 12-14 hours a day, with maybe 2 days off a month
  17. J

    Dough sticking to seasoned aluminum pans...what can I do?

    I can help here alot. The issue is you put to much oil in them for seasoning them. It will take about 2 weeks for them not to be sticky I used to season my pans this way until I found a better way. Now we just barley oil them i mean super super light. We get a paper towel fold it a few times...
  18. J

    Difference between MM JS350 and the PS360

    Mainly on craigslist Ebay is over priced. It’s like paying retail now. Very hard to get a killer deal nowadays
  19. J

    Difference between MM JS350 and the PS360

    I have bought a handful of these ovens over the years and never paid close to that amount This spring I picked up a double stack of PS360WB ovens for 2000 dollars
  20. J

    What is your Prime Cost?

    Yea I wasn’t thinking about storage. My building is 5000 feet. Even though we only use 3300ish of it. We store boxes in the dead space around 30 cases of each size. Also my walkin is maxed out and it’s 8x16, with the 6 beer kegs in there it and our 600 pizza pans it’s hard to walk in the walkin...
Back
Top