Continue to Site

Search results

  1. R

    Conveyor temp and time

    I do a NY style with Lincoln’s --485-490 at 6 minutes. Nice bake but I should probably go a little longer and lower the temp for a slightly better bake but I like the speed.
  2. R

    Professionally Designed Company Logo?

    there are a few different places on ebay with prices from$20 and up.
  3. R

    Offical Think Tank FAQ - Beta test

    Very Nice…Thanks
  4. R

    Quarry Tile

    I’m doing 2nd store shortly, will most likely be using quarry from Home Depot everywhere except dining room. I think it’s 1.29 SF. That’s pretty cheap and it’s 1/2 inch 6x6 tiles.
  5. R

    Pans vs Screens

    If you get rolls everyday like we do, you can use bread boxes…durable and free. Only thing is capacity about 30 or so, but just empty it out.
  6. R

    Primera LX400 Printer

    For a second I thought that thing was $149. I scrolled over and saw the 5, $1495. There’s gotta be a less expensive option.
  7. R

    motorbike delivery, removable box

    Heard the women are amazing there?? How about a bottle of red and a couple ladies?
  8. R

    Cheese 50/50 Mozz/prov mix

    Philadelphia…Cremosa WM 2.05
  9. R

    Dough Patch Kit

    Like that one, keep mine next to the box stretchers.
  10. R

    General Manager Pay

    I’m opening 2nd place in early fall. In similar situation. My main guy gets full health, 5-6K IRA contribution at end of year and 45K or so in hourly pay. When new place starts he’ll do all hiring/firing/ordering etc.etc. and get a 1% of gross paid monthly. This isn’t set in stone, and I know I...
  11. R

    HEALTH INSURANCE

    $1500/mo AETNA. 2 Families, average coverage with dental.
  12. R

    Coke and Pepsi BIB 5 Gallon Price.

    $48.90 for 5 gal coke
  13. R

    Customer Appreciation Day

    About once or twice a year I send out $5 off postcards to our 800 best customers ( 100 or more lifetime orders or something like that). We get 50-60% redemption and a nice little jolt from it. Normally I’ll do that when I re-do/re-price our menus.
  14. R

    Hand tossed versus Sheeters

    We do a NY Style with a sheeter in conveyors. I’ve had the sheeter for 5 years and have never(knock on wood) lost a day due to breakdown. I keep a rolling pin for backup.
  15. R

    Fresh Chicken Breast Prices

    heard same thing just today. I’m at 1.82
  16. R

    Custom Printed Pizza Boxes

    Gus at Tr-State Paper 215-423-3311. Small company, I’m paying $15.50 for 16’s and $12.95? for 12’s. Depends where in NJ if they’ll come to you I guess.Gus is the owner by the way.
  17. R

    telephone system

    I have 4 lines, one in office and 3 at counter. We have 1 main number and calls jump to other 2 lines when 1st line is busy. Last(3rd) phone has call waiting so we can have 4 customers calling at once. I pay about $185 per month with XO Communications, can’t remember phone# but they lease lines...
  18. R

    Health Insurance

    I pay $1550 per month for my family & my manager’s(each have 3 kids). 2 years ago switched from Keystone after 5 years of 10% plus increases. it’s slightly lesser coverage but way cheaper. It’s aetna.com I think or ehealth.com—not sure
  19. R

    pizza box taste

    Re: pizza box taste/ Flat Pak We use 12 X 10 inch wax pop-ups. very cost effective, tried drie-pie, I wasn’t impressed and it costs way too much.
  20. R

    Alfredo Sauce

    We buy it ready to go in bags, I think it’s land o’lakes? $53 per case, but worth every penny to me as making it was a pain in the a**
Back
Top