I got to thinking about what this type of marketing really costs the pizzeria. Here is how I figured the math:
30% food costs
25% labor costs
15% lease
20% utilities
10% profit
This means that for every $1 worth of product I sell I get to keep 10 cents.
Now if I am selling for 25% of my regular...