Block plus pricing

Discussion in 'The Think Tank' started by Pizzapro, Aug 8, 2019.

  1. Pizzapro

    Pizzapro New Member

    Joined:
    Aug 8, 2019
    Messages:
    1
    Likes Received:
    0
    Location:
    Ohio
    I am wondering how much you are paying over block for cheese ? For information sake I am buying 300 pounds a week. I just checked my invoice and I am getting charged .56 over block per pound. The next week it went up to .63 .
     
  2. blue sky day

    blue sky day Member

    Joined:
    Feb 14, 2011
    Messages:
    35
    Likes Received:
    1
    Location:
    Cape Cod
    i gave PFG 99% of my business. With the caveat, that i get three things at cost.

    1. pizza cheese... block moz 100% whole milk, particular supplier, yada yada...
    2. flap meat (my steak and cheese sub)
    3. whatever i felt like arguing that week....(granted I've known my salesman for a long ass time)....

    moral of story...they will budge/move....especially if you give a little loyalty back.

    yes I do still price check him, he always does me right on the big stuff. Let them make some points on the little stuff,,,, profit is not necessarily a four letter word...everyone gotta make a buck.

    $2.11/lb in May(the invoice in front of me). Pretty sure it went up a tad over the summer... but not much.
     
  3. December

    December Active Member

    Joined:
    Apr 20, 2013
    Messages:
    509
    Likes Received:
    175
    Flap meat for steak and cheese?
    What are you paying?
     
  4. Steve Amlani

    Steve Amlani New Member

    Joined:
    Sep 11, 2018
    Messages:
    14
    Likes Received:
    6
    Location:
    southern california
    I buy over 2k lbs weekly and am currently paying .15 above market. Last week was 1.97lb for whole milk block mozzarella
     
  5. blue sky day

    blue sky day Member

    Joined:
    Feb 14, 2011
    Messages:
    35
    Likes Received:
    1
    Location:
    Cape Cod
    $6.95/lb I should prob check him on that one, it's crept up a bit....we've all been way too busy to pay attention.
     
  6. famousperry

    famousperry Active Member

    Joined:
    Feb 23, 2013
    Messages:
    309
    Likes Received:
    93
    Maybe I am the only one but I have no idea what flap meat is ;)

    I also use PFG but supposedly paying $0.01 over cost (I have another vendor that I buy some to keep them honest). Paid $2.25 this week (Saputo Whole Milk Wisconsin Loaves)
     
  7. December

    December Active Member

    Joined:
    Apr 20, 2013
    Messages:
    509
    Likes Received:
    175
    Flap meat is whats used for steak tips in New England.

    I paid $2.35 for diced 50/40/10 cheese blend.
     
  8. blue sky day

    blue sky day Member

    Joined:
    Feb 14, 2011
    Messages:
    35
    Likes Received:
    1
    Location:
    Cape Cod
  9. durbancic

    durbancic Active Member

    Joined:
    Jun 16, 2011
    Messages:
    478
    Likes Received:
    89
    Location:
    Ohio
    we paid $2.35 this week for a 3 cheese blend diced.