Cheese pricing question?

Discussion in 'The Think Tank' started by Dman, Dec 6, 2019.

  1. Dman

    Dman Member

    Joined:
    Aug 19, 2006
    Messages:
    32
    Likes Received:
    1
    Hello all,

    I come to this forum from time to time and enjoy reading it and if I have a question need to ask I can find the answer in the search tool. Every so often cheese prices come up and I cant seem to see a reply that fits my question. the one I have is that I use about 180lbs of Stella or house brand of provolone between smoked and unsmoked. the question I have is that should I expect to be paying similar over block price for provolone as I do for mozzarella or more for prov? I paid 3.39 last week and 3.59 the week before when I questioned my sales rep. ...at 3.39 am I in the ball park?

    Thanks
     
  2. clownhair

    clownhair Active Member

    Joined:
    Dec 7, 2010
    Messages:
    124
    Likes Received:
    37
    Provolone is a more a expensive cheese then mozzarella. I looked at my provolone prices and they were about $3 a lb for unsliced and about $3.50 for sliced provolone.
     
  3. NicksNYPizza

    NicksNYPizza New Member

    Joined:
    Aug 10, 2019
    Messages:
    27
    Likes Received:
    7
    Location:
    NY
    Yeah block prices are right around $3 for me As well
     
  4. Mike

    Mike Member

    Joined:
    May 29, 2014
    Messages:
    105
    Likes Received:
    23
    Make sure you have 2 suppliers to keep them honest. Also, see if you can contact the manufacturer. We talk to our Grande rep a couple times a year to make sure our prices are in line
     
    Joe likes this.
  5. Dman

    Dman Member

    Joined:
    Aug 19, 2006
    Messages:
    32
    Likes Received:
    1
    yea looking for a second supplier now. about $3 is about what I thought I should be around. I noticed they go up with the market but not so quick on going down.
     
  6. brad randall

    brad randall Active Member

    Joined:
    Jul 24, 2007
    Messages:
    967
    Likes Received:
    100
    Location:
    Bloomington, IN
    You can see the Cheese Market updated every weekday here: http://www.cheesereporter.com/prices.htm

    You might be able to ask your rep to contract you at a set $ amount above "Blocks" depending on your volume used. If not, at least learn how they are arriving at your price. Then you can monitor and keep them honest.
     
  7. bodegahwy

    bodegahwy Well-Known Member

    Joined:
    Jun 16, 2007
    Messages:
    4,201
    Likes Received:
    880
    Location:
    Colorado Ski Town
    I found over the years that I could jump ahead of price increases. I would track the link Brad just gave you. When I would see prices jump I would know that I had a couple of weeks before that price would appear on my pricelist from US or Sysco and I would buy 6 weeks worth of cheese, (Yes, I had a large walkin for the size of my business).
     
  8. Joe

    Joe Active Member

    Joined:
    Jun 29, 2014
    Messages:
    500
    Likes Received:
    144
    Location:
    Mount Prospect, IL
    Yep same here. If you aren't doing this you're killing yourself. Unfortunately the cheese price has been extraordinarily high for quite some time this year so those savings only lasted me for 5 weeks. Been paying $1.98/lb for WM Mozz for 3 weeks and makes me sick!
     
  9. Joe

    Joe Active Member

    Joined:
    Jun 29, 2014
    Messages:
    500
    Likes Received:
    144
    Location:
    Mount Prospect, IL
    Pin the distributors against each other. Play the game. I have mine around 15 cents over market typically. They both come in at 22-25 cents over market and I pin them against each other to get the best price. It's all you can do as a new or small shop without a large volume.