Pakula_s_Pizza
New member
Today our local rep from grande came in to speak about a couple of
marketing campaigns we could run. We are using grande whole mill loaf, and have been since opening. Most would say it’s too buttery by itslef but it has done just fine. After speaking to the rep I decided it’s time to get some free stuff. Once we got
into it he had me laying diced east coast blend then diced whole milk then my hous shredded whole milk. He proved to me that I can cover an 18 inch piZza with 11.5 ounces of diced when it took me 15-16 ounces of shredded. Ovbiously the diced is .30 cents more per pound but simple math shows that the .30 cent difference is a small price to
pay to get one extra pizza every 3 lbs. Obvoisly I would
love to save 12 dollars a week in labor and at the same time be care free about the Hobart cheese grinder we are using. (I’ve seen someone take their fingers off).
So my question: does anyone have the capability to grind cheese but choose this way for any reason? And does it really work out in savings or do your customers think they at getting jipped?
I am gonna use grande eiter way so please refrain from bashing the product. I know what I’m selling I’d just like to know how to sell it? Thanks on advance.
marketing campaigns we could run. We are using grande whole mill loaf, and have been since opening. Most would say it’s too buttery by itslef but it has done just fine. After speaking to the rep I decided it’s time to get some free stuff. Once we got
into it he had me laying diced east coast blend then diced whole milk then my hous shredded whole milk. He proved to me that I can cover an 18 inch piZza with 11.5 ounces of diced when it took me 15-16 ounces of shredded. Ovbiously the diced is .30 cents more per pound but simple math shows that the .30 cent difference is a small price to
pay to get one extra pizza every 3 lbs. Obvoisly I would
love to save 12 dollars a week in labor and at the same time be care free about the Hobart cheese grinder we are using. (I’ve seen someone take their fingers off).
So my question: does anyone have the capability to grind cheese but choose this way for any reason? And does it really work out in savings or do your customers think they at getting jipped?
I am gonna use grande eiter way so please refrain from bashing the product. I know what I’m selling I’d just like to know how to sell it? Thanks on advance.
Last edited: