We could never mess with pre-portioned cheese. On a big night we run at 100 pies per hour (plus winges, apps, calzones, stromboli… you get the picture)
Where would I put 300-400 portions all weighed out? BUT we do use a portion cup and train on it. At our volume in high season we could (and have in the past) used as much as $1000 too much cheese in a month. That only amounts to about an ounce per pizza.
I did come up with an interesting benchmark to see how our cheese usage is doing: using our portions for cheese and our doughball size, we should be using about 21 bags of flour for every 20 cases of cheese. If I look at cheese usage and flour usage for a busy week where we have used 42 bags of flour, I would expect to find that we used 40 cases of cheese. If the usage number is much different than that, it is time to get back to training!
Where would I put 300-400 portions all weighed out? BUT we do use a portion cup and train on it. At our volume in high season we could (and have in the past) used as much as $1000 too much cheese in a month. That only amounts to about an ounce per pizza.
I did come up with an interesting benchmark to see how our cheese usage is doing: using our portions for cheese and our doughball size, we should be using about 21 bags of flour for every 20 cases of cheese. If I look at cheese usage and flour usage for a busy week where we have used 42 bags of flour, I would expect to find that we used 40 cases of cheese. If the usage number is much different than that, it is time to get back to training!
Last edited: